About the Faculty

1. On 24 February 2015, the Senate of Jesuit University Ignatianum in Cracow passed a resolution to establish a Non-Resident Faculty of Humanities and Social Sciences in Mysłowice (Resolution No. 9/2014/2015).

2. On 17 July 2015, the Minister of Science and Higher Education signed a decision declaring a "fulfillment by the Mysłowice-based Faculty of Humanities and Social Sciences of Jesuit University Ignatianum  in Cracow conditions for conducting the first-cycle practical profile studies, majoring in Pedagogy" (DSW.ZNU.6022.100. 2015.3.ŁA).

3. On 24 July 2015, the Minister of Science and Higher Education signed a decision declaring a "fulfillment by the Mysłowice-based Faculty of Humanities and Social Sciences in Mysłowice Jesuit University Ignatianum in Cracow conditions for conducting the first-cycle practical profile studies, majoring in Journalism and Social Communication" (DSW.ZNU .6022.134.2015.3.ŁA).