Autor: Agata Piechowska

The 4th International Week of University of Hildesheim, Germany

Fot. A. Piechowska: Uniwersytet w Hildesheim, budynk głównego kampusu.

Udzial pracownika ABK Ignatianum w czwartym międzynarodowym spotkaniu organizowanycm przez Uniwersytet w Hildesheim w dniach 13-17 czerwca 2016 r. mial na celu m.in. zapoznanie sie z metodami pracy pracowników biur karier uczelni goszczącej.

Uniwersytet w Hildesheim to uczelnia kształcąca 7 tys. studentów, na kierunkach:

pedagogika, kulturoznawstwo, filozofia, teologia, sztuka, filologia angielska i in.

Wicej informacji nt. Uniwersytetu w Hildesheim i działalności jego Biura Karier: http://www.ignatianum.edu.pl/akademickie-biuro-karier/wspolpraca-z-innymi-biurami-karier/universitt-hildesheim

KONFERENCJA AKADEMICKICH BIUR KARIER

KONFERENCJI REKTORÓW

AKADEMICKICH SZKÓŁ POLSKICH
12-13 maja 2016 r.

"Standaryzacja i nowe perspektywy rozwoju
Akademickich Biur Karier"

Akademickie Biuro Karier Ignatianum współpracuje z innymi biurami karier uczelni polskich zrzeszonymi w ramach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Pierwsza Konferancja Akademickich Biur Karier KRASP zorganizowana na Politechnice Łódzkiej 12-13 maja 2016 r. miała na celu ustalenie wspólnych celów rozwoju biur karier oraz propozycji zmian w aktach prawnych i rozporządzeniach mających efektywny wpływ na działalność ABK.

Powołana wcześniej Komisja ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP, składająca się z przedsawicieli wysztkich typów uczelni, reprezentujących każde województwo przedstawiła wyniki pierwszego ogólnopolskigo badania oczekiwań ABK.

Prezentacja Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP: link

-----------------------------------------------------------

Akademickie Biuro Karier Igantianum współpracuje z innymi krakowskimi biurami w zakresie wspólnych działań na uzyskanie wsparcia w działaności na rzecz Studentów.

W czerwcu 2015 na posiedzeniu przedstawicieli krakowskich biur karier wybraliśmy przedstawiciela, Panią Agnieszkę Dudziak z Uniwersytetu Jagiellońskieo, która będzie reprezentowała nasze województwo w posiedzeniach KRASP oraz w Komisji ds. Biur Karier.

-----------------------------------------------------------

Dzięki współpracy z europejskimi biurami karier zdobywamy nowe umiejętności na rzecz promowania zatrudnialności studentów.

W listopadzie 2014 r. koordynator ABK, Agata Piechowska dzięki Programowi Erasmus+ odbyła wyjazd do belgijskiego biura karier na uczelni Uniwersytet w Brukseli (VUB) w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w pracy, wymiany doświadczeń i poszerzania wiedzy.

Zajęcia na VUB prowadzone są w języku flamandzkim, ale z uwagi na dużą otwartość uczelni na studentów zagranicznych wiele programów oferowanych jest w języku angielskim.

20% studentów VUB to osoby przybyłe z innych krajów, studiujące na jednym z 32 kierunków, których program oferowany jest w języku angielskim. Anglojęzyczne programy oferowane są wyłącznie dla studentów II stopnia.

BIURO KARIER VUB funkcjonuje od 2011 r., wcześniej uczelnia nie posiadała jednostki odpowiedzialnej za promocję zawodową studentów a jedynie jednostkę odpowiedzialną za organizację i nadzór praktyk studenckich.

Wicej informacji nt. działalności Biura Karier VUB: http://www.ignatianum.edu.pl/akademickie-biuro-karier/wspolpraca-z-innymi-biurami-karier/vrije-uniwersytet-w-brukseli-vub