Educational offer

PEDAGOGY

The Department of Pedagogy at Jesuit University Ignatianum offers education in the system of full-time studies and extramural studies at the first cycle (BA) studies and second cycle (MA) studies.

First cycle (BA) studies last 6 terms (3 years) in the system of both full-time studies and extramural studies.

ñ In the system of full time studies pedagogy students can choose the following specializations: Education and Extracurricular Care with Socio-Cultural Animation, Resocialization Pedagogy with Social Prevention, Preschool and Early Primary School Education.

ñ In the system of extramural studies pedagogy students can choose the following specializations: Education and Extracurricular Care with Socio-Cultural Animation, Resocialization Pedagogy with Social Prevention, Preschool and Early Primary School Education.

Second cycle (MA) studies last 4 terms (2 years) in the system of both full-time studies and extramural studies.

ñ In the system of full time studies pedagogy students can choose the following specializations: Early Primary School Education, Resocialization Pedagogy with Crisis Intervention, Family Pedagogy and Early Child Care, School Pedagogy with Educational Therapy.

ñ In the system of extramural studies pedagogy students can choose the following specializations: Early Primary School Education, Resocialization Pedagogy with Crisis Intervention, Family Pedagogy and Early Child Care, School Pedagogy with Educational Therapy.

GRADUATE'S PROFILE: PEDAGOGY

SOCIAL WORK

The Department of Social Work at Jesuit University Ignatianum offers education in the system of full-time studies at the first cycle (BA) studies. Students can choose the following specializations: Social Work with the Child and Family, Social Work with the Elderly and the Disabled.

First cycle (BA) studies last 6 terms (3 years).

GRADUATE'S PROFILE: SOCIAL WORK