Wychowanie do życia w rodzinie i edukacja seksualna

Charakterystyka:  Studia kwalifikacyjne, wymagane przygotowanie pedagogiczne.

Po ich zakończeniu absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia studiów podyplomowych i posiada kwalifikacje do prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu wychowania do życia w rodzinie, edukacji seksualnej w szkołach podstawowych (warunkiem koniecznym jest ukończenie co najmniej studiów licencjackich) oraz w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych (warunkiem koniecznym jest ukończenie studiów magisterskich).

W czasie studiów słuchacz jest przygotowywany do prowadzenia zajęć dydaktycznych
i profilaktycznych w obszarze edukacji seksualnej oraz realizacji procesu pedagogizacji rodziców i dokształcania nauczycieli i innych dorosłych w zakresie edukacji seksualnej.

Absolwent posiada także orientację w zakresie diagnozowania problemów z obszaru edukacji seksualnej.

Cel studiów:

1. nabycie przez studentów wiedzy o rozwoju człowieka w wymiarze biologicznym, społecznym, psychicznym i duchowym ze szczególnym uwzględnieniem okresu dojrzewania;
  2. przyswojenie przez studentów informacji o kształtowaniu się ludzkiej seksualności
    w kontekście miłości i odpowiedzialności;
  3. ukazanie studentom wartości rodziny w życiu współczesnej jednostki i społeczeństwa;
  4. zapoznanie studentów z metodami planowania rodziny – świadomego rodzicielstwa;
  5. nabycie przez studentów umiejętności prowadzenia zajęć dydaktycznych z zakresu wychowania do życia w rodzinie i edukacji seksualnej;
  6. zyskanie przez studentów kompetencji z profilaktyki rodziny i ryzykownych zachowań seksualnych młodzieży;
  7. zaznajomienie studentów problematyką budowania relacji miedzy osobowych;
  8. kształtowanie u studentów postaw prozdrowotnych, prospołecznych i prorodzinnych.

Poza formalnymi kwalifikacjami zawodowymi, studia pozawalają również dokonać osobistej analizy oraz modyfikacji mocnych stron i osobistych kompetencji niezbędnych do nauczania przedmiotu: wychowanie do życia w rodzinie oraz edukacji seksualnej. Zwracanie uwagi na integralny rozwój człowieka w duchu pedagogiki i mądrości ignacjańskiej.

Czas trwania: 2 semestry

Terminy zajęć: wybrane terminy: w piątki od godz. 15.00 do 20 oraz w soboty od 8.00 do 19.30.

Opłata: 1500 za semestr

Istnieje możliwość otrzymania min. 50% zwrotu  kosztów związanych z realizowanym przez nauczycieli doskonaleniem zawodowym zgodnie z regulaminem określającym zasady udzielania dofinansowania do opłat (czesnego) za kształcenie o którym mówi  Zarządzenie nr 742/2016  Prezydenta Miasta Krakowa z 29 marca 2016 r. O dofinansowanie mogą się starać nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków. Więcej informacji na stronie:

Rekrutacja