Ogólnopolska konferencja naukowa

Ks. Prof. dr hab. Józef Bremer SJ

Dziekan Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie

Ks. Prof. Ignat. dr hab. Tomasz Homa SJ

Organizator: Akademia Ignatianum w Krakowie, Instytut Psychologii, Katedra Psychologii Społecznej i Komunikacji Interpersonalnej

Komunikat 1.

Zamierzeniem konferencji jest: wymiana poglądów, prezentacja badań i dyskusja nad zjawiskiem integracji społecznej. Obecnie w Polsce można zaobserwować postępujące osłabienie relacji międzyludzkich, przejawiające się zwłaszcza w pogorszeniu jakości komunikacji interpersonalnej, grupowej i publicznej. Brak zachowań i odpowiednich okoliczności sprzyjających nawiązywaniu relacji bezpośrednich, zanik wartości związanych z szacunkiem dla drugiego człowieka, coraz niższa kultura prowadzenia rozmowy/dialogu powodują pogłębiającą się instrumentalizację komunikacji interpersonalnej i merkantylizację relacji międzyludzkich. Aktualny stan wiedzy i prowadzonych badań wskazuje na nasilanie się dezintegracji społecznej. Jednym z jego przejawów jest ograniczenie zachowań prospołecznych i nasilanie się zachowań konfliktowych i agresywnych.

W szczególności, tematyka konferencji obejmuje następujące zagadnienia:

• psychospołeczne uwarunkowania integracji społecznej,
  • proces i mechanizmy integracji/dezintegracji społecznej,
  • społeczne obszary integracji społecznej i wykluczenia społecznego,
  • rola komunikacji interpersonalnej, grupowej i publicznej w integracji społecznej,
  • rola wartości w integracji społecznej,
  • dezintegracja jako problem społeczny,
  • sposoby przeciwdziałania dezintegracji społecznej,
  • przesłanki  transmisji i integracji międzypokoleniowej,
  • Internet jako narzędzie integracji i dezinegracji społecznej,
  • portale społecznościowe jako narzędzie integracji środowisk: młodzieżowych i innych,
  • dziennikarz twórcą integracji/dezintegracji społeczeństwa za pomocą mediów masowych,
  • manipulacja w mediach jako źródło dezintegracji społecznej.

Konferencja adresowana jest do psychologów, socjologów i medioznawców naukowo zajmujących się wskazaną powyżej problematyką.

Komitet naukowy

Przewodniczący: dr hab. Stefan Frydrychowicz, prof. nadzw. (Akademia Ignatianum w Krakowie)

dr hab. Waldemar Domachowski, prof. US (Uniwersytet Szczeciński)

ks. dr hab. Michał Drożdż, prof. UPJII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)