Strona główna Kadra dr hab. Bogusława Bodzioch-Bryła, prof. UIK


dr hab. Bogusława Bodzioch-Bryła, prof. UIK

 

e-mail: boguslawa.bodzioch-bryla@ignatianum.edu.pl

https://orcid.org/0000-0003-2453-8350

 

Dr hab. Bogusława Bodzioch-Bryła, prof. UIK związana jest z Uniwersytetem Ignatianum w Krakowie od 2005 roku. Ukończyła filologię polską (1999) i dziennikarstwo (2001) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; doktorat w 2004 roku, habilitacja w 2020, profesura nadzwyczajna w 2021. Jest autorką siedmiu monografii naukowych, ponad pięćdziesięciu artykułów w czasopismach i rozdziałów w monografiach, a także siedemnastu recenzji, których publikacja miała charakter audiowizualny (realizowany w ramach współpracy z Radiem Kraków i Instytutem Książki); również redaktor naukowa czterech monografii zbiorowych. Wygłaszała wykłady na uczelniach zagranicznych: Uniwersytecie w Ostrawie, Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klimenta Ochrydzkiego, Uniwersytecie Aldo Moro w Bari, Irkuckim Uniwersytecie Państwowym. Jest członkiem zespołu redakcyjnego czasopisma „Perspektywy Kultury”, członkiem Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Wygłaszała referaty na 54 konferencjach naukowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na opisie przemian literatury w dobie konwergencji mediów (w szerokiej perspektywie kulturoznawczej), zagadnieniach nowych mediów, sztuki interaktywnej, gatunków dziennikarskich,  reklamy.

 

Obszar badań

Prowadzi badania interdyscyplinarne, łączące: literaturoznawstwo, nauki o mediach, nauki o kulturze i religii; w szczególności m.in.:

- fuzje tekstów kultury z nowymi mediami; problemy przeobrażeń literatury, będące konsekwencją zmiany nośnika z drukowanego na cyfrowy;  e-literatura, e-literackie narracje audiowizualne;

- literaturoznawstwo, teoria literatury, krytyka literacka (m.in. twórczość poetycka i eseistyczna Adama Zagajewskiego);

- problematyka przeobrażeń dzieła sztuki w dobie partycypacji; estetyka wirtualności;

- teoria reklamy;

- gatunki dziennikarskie i ich przemiany w środowisku mediów cyfrowych.

 

Najważniejsze publikacje

 

B. Bodzioch-Bryła, Opisać skórę oceanu… Mozaiki pamięci Adama Zagajewskiego, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie 2022.

B. Bodzioch-Bryła, Sploty: przepływy, architek(s)tury, hybrydy. Polska e-poezja w dobie procesualności i konwergencji, Kraków: Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie i Wydawnictwo WAM 2019.

B. Bodzioch-Bryła, Z nowymi mediami „w kulturze“ i „o kulturze“. Scenariusze zajęć edukacji medialnej dla nauczycieli, Kraków: Wydawnictwo Akademii Ignatianum i Wydawnictwo WAM 2015.

B. Bodzioch-Bryła, Literatura – nowe media. Homo irretitus w kulturze literackiej XX i XXI wieku [współautorstwo G. Pietruszewska-Kobiela, A. Regiewicz], Częstochowa: Wydawnictwo Akademii Jana Długosza w Częstochowie 2014. [wydanie II: Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek i Wydawnictwo Akademii Jana Długosza w Częstochowie 2015].

B. Bodzioch-Bryła, Kapłan Biblioteki. O twórczości poetyckiej i eseistycznej Adama Zagajewskiego, Kraków: Wydawnictwo „Ignatianum” i Wydawnictwo WAM 2009.

B. Bodzioch-Bryła, Ku ciału post-ludzkiemu... Poezja polska po 1989 roku wobec nowych mediów i nowej rzeczywistości, Kraków: Wydawnictwo Universitas 2006 [wydanie II: Kraków: Wydawnictwo „Ignatianum” i Wydawnictwo WAM 2011].

 

Inne osiągnięcia

Otrzymane nagrody: Dyplom uznania Rektora za znaczące osiągnięcia naukowe na rzecz Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa; Nagroda Dziekana „za wybitny dorobek naukowy oraz uzyskanie wysokiej liczby punktów za publikacje naukowe w latach 2013-2016”; Zespołowa Nagroda Rektora za przygotowanie wniosku o przyznanie uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego w dyscyplinie kulturoznawstwo (2019); Dyplom uznania za trud i zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju Wydziału Filozoficznego oraz kierunku Kulturoznawstwo (2011)

 

Staż naukowy: 01.03.2015 – 31.05.2015 „Staż Sukcesem Naukowca“ realizowany przez „Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Udział w grancie naukowym (2016-2019) pt. Obrazy Boga w literaturze polskiej XX/XXI wieku, realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki