Strona główna Prof. dr hab. Stanisław Głaz SJ
Prof. dr hab. Stanisław Głaz SJ
stanislaw.glaz@ignatianum.edu.pl
https://orcid.org/0000-0002-2342-0345
Filozofię studiował na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, teologię – najpierw w Neapolu na Pontifica Facoltà Teologica dell’Italia Meridionale, a potem w Rzymie na Pontificia Università Gregoriana, zaś psychologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Doktorat uzyskał z zakresu filozofii na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a z teologii życia wewnętrznego na Wydziale Teologii Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie. Kolokwium habilitacyjne odbył na Wydziale Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Przełożony Generalny TJ Peter-Hans Kolvenbach mianował go profesorem nadzwyczajnym, a następnie Prezydent RP Andrzej Duda profesorem tytularnym nauk teologicznych.
Pracował w ośrodkach parafialno-duszpasterskich w Opolu, Wrocławiu, Gliwicach i przez krótki czas w Chicago. Przebywał w Grecji, gdzie pełnił funkcję Prezydenta Szkoły Polskiej w Atenach. Pełnił obowiązki przełożonego wspólnoty zakonnej w Krakowie Przegorzałach. W tych też latach, a także w następnych, zorganizował kilkadziesiąt plenerów malarskich w kraju i za granicą. Jest założycielem i czynnym pracownikiem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej przy Uniwersytecie (wcześniej Akademii) Ignatianum w Krakowie oraz brał czynny udział w powstaniu Instytutu Psychologii na Ignatianum. Był współzałożycielem Stowarzyszenia Artystycznego „Form-Art” i galerii malarskiej „De Facto” z siedzibą w Bielsku-Białej. Celem Stowarzyszenia było wspieranie młodzieży uzdolnionej artystycznie i młodych malarzy.
Jest związany z kilkoma ośrodkami naukowymi, gdzie prowadzi wykłady i seminaria licencjackie, magisterskie oraz doktoranckie, wypromował wiele osób ze stopniem licencjusza, magistra i doktora. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Był zatrudniony w Instytucie Teologicznym św. Jana z Kęt w Bielsku-Białej. Prowadził wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, w Wyższej Szkole Ubezpieczeń w Krakowie, gdzie pełnił rolę dziekana i prorektora. Na zaproszenie władz słowackiego Uniwersytetu Trnawskiego (Trnavská univerzita v Trnavie), prowadził zajęcia w tamtejszym Instytucie Psychologii. Jest autorem licznych monografii oraz artykułów, zarówno w czasopismach naukowych, jak i opracowaniach zbiorowych. Brał też czynny udział w wielu konferencjach międzynarodowych i krajowych.
Obszar badań:
Zainteresowania naukowe Stanisława Głaza SJ związane są przede wszystkim z problematyką struktury, dynamiki i rozwoju osobowości człowieka. Główny kierunek jego poszukiwań naukowych dotyczy opracowania nowego paradygmatu doświadczenia religijnego, czyli przeżycia obecności Boga i nieobecności Boga, a także opuszczenia przez Boga oraz okazanie związku tego rodzaju przeżyć z takimi elementami ludzkiego życia, jak jego sens, niepokój egzystencjalny, samowiedza, altruizm, empatia i wartości. W związku z tym opracował kilka narzędzi badawczych takich, jak: Kwestionariusz Struktury Przeżycia Religijnego, Kwestionariusz Trudności Religijnych, Skala Doświadczenia Religijnego, Skala Intensywności Doświadczenia Religijnego, Skala Opuszczenia przez Boga. Można powiedzieć, że prowadzone przez niego badania odnoszą się do wymiaru psychicznego i duchowego człowieka. Skupiają się one na poszukiwaniu pozytywnej funkcji religii.