Strona główna Uczelnia Akademia Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała w 2021 r.


Uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. Stanisława Musiała w 2021 r.

5 marca 2021 r. ogłoszone zostaną nazwiska Laureatów Nagrody im. ks. Stanisława Musiała, przyznawanej osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego.

Data nie jest przypadkowa – to rocznica śmierci zmarłego w 2004 r. ks. Stanisława Musiała, wytrwałego rzecznika dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 2009 roku organizowana jest wówczas uroczystość wręczenia nagrody jego imienia, ustanowionej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Fundatorami nagrody są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

Nagroda jest przyznawana w dwóch kategoriach: za twórczość oraz za inicjatywy społeczne w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

 

fot. Adam Koprowski UJ

W tym roku organizacja uroczystości nie jest możliwa, dlatego na 5 marca br.  planowane jest ogłoszenie nazwisk Laureatów. Zostali oni wybrani przez Kapitułę, której przewodniczy Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zgodnie z tradycją, co trzy lata Akademia Ignatianum w Krakowie jest gospodarzem tej uroczystości. W tym roku przypada właśnie nasza kolej, jednak w trosce o bezpieczeństwo laureatów i uczestników, o ile pozwoli na to sytuacja, wydarzenie zostanie zorganizowane w późniejszym terminie.

Pamiętamy

5 marca o godzinie 12.00 przedstawiciele Kapituły i Klubu „Przymierze” złożą kwiaty przy grobie ks. Stanisława Musiała na cmentarzu Rakowickim oraz przy tablicy pamiątkowej na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej.

Dzień wcześniej, w czwartek 4 marca o godzinie 18.00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. S. Musiała.

 

fot. ks. Michał Maciejny SJ