Strona główna Charytatywne webinarium na rzecz wsparcia leczenia Moniki Gąsienicy-Marcinowskiej
Charytatywne webinarium na rzecz wsparcia leczenia Moniki Gąsienicy-Marcinowskiej
11 maja 2023 r. na platformie „Webex” odbyło się charytatywne webinarium mające na celu wsparcie leczenia choroby nowotworowej byłej studentki Akademii Ignatianum w Krakowie – Moniki Gąsienicy-Marcinowskiej. Na początku spotkania przewodnicząca koła, Karolina Stanaszek, powitała prelegentów, którzy zgodzili się wystąpić podczas webinarium: mgr Katarzynę Lichtańską, mgr Magdalenę Rybkę oraz mgr Sebastiana Żukowskiego.
Jako pierwsza wystąpiła mgr Katarzyna Lichtańska - neurologopeda, pedagog specjalny, pracownik naukowo dydaktyczny Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, certyfikowany diagnosta ADOS-2, która opowiedziała o tym, w jaki sposób zbudować nié porozumienia na linii terapeuta-dziecko z ASD. W drugiej kolejności swoje wystąpienie zaprezentował mgr Sebastian Żukowski - psycholog biznesu i uzależnień, twórca projektu „Lepszy Ty”, który przez aktywne profile w social mediach rozpowszechnia wiedzę oraz mentroing dla młodzieży. Przedstawił on temat dotyczący wpływu traumy dziecięcej na rozwój człowieka i jego funkcjonowanie w dorosłości. Kolejnym prelegentem była dr Marzena Szurek - językoznawca, logopeda, terapeuta, adiunkt naukowo-badawczy na Wydziale Pedagogicznym Akademii Ignatianum w Krakowie, która w swojej pracy prowadzi terapie z osobami z zaburzeniami rozwoju języka oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi osób z zaburzeniami takimi jak Zespół Downa, dysleksja, ASD oraz ORM. Dr Marzena Szurek wypowiedziała się na temat tego, co dzieje się w głowie osoby z dysleksją i jak można sobie z tym radzić. Jako piąta wystąpiła dr Anna Michalczyk - logopeda, neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, pedagog wczesnoszkolny i przedszkolny, a także terapeuta SI, która w swojej pracy zawodowej interesuje się głownie niepłynnością mowy - zwłaszcza jąkaniem.
Dr Anna Michalczyk przybliżyła temat: „Jak uniknąć zmowy milczenia i zderzenia z górą lodową, czyli o wsparciu dziecka z jąkaniem w przedszkolu i szkole”. Ostatnim prelegentem była mgr Magdalena Rybka - logopeda, neurologopeda, filolog polski, certyfikowany terapeuta ręki, terapeuta miofunkcjonalny, autorka serii książeczek logopedyczne potyczki, która w swojej pracy specjalizuje się w terapii wad wymowy, zaburzeń miofunkcjonalnych oraz wczesnej interwencji logopedycznej. Temat wystąpienia mgr Katarzyny Rybki to: „Wspieranie rozwoju mowy dziecka - to nie ćwiczenia, to styl życia”.
Na koniec uczestnicy usłyszeli krótką wypowiedź opiekunek koła – dr Anny Michalczyk oraz dr Marzeny Szurek dotyczącą podziękowań za uczestnictwo w spotkaniu i włączenia się w pomoc związaną ze wsparciem kosztów leczenia Moniki Gąsienicy-Marcinowskiej.
Aleksandra Ślusarczyk
Sekretarz Koła Naukowego Logopedów AIK