Strona główna Wydział Filozoficzny O wydziale Instytucje Wydziału Instytucje naukowo-dydaktyczne Instytut Filozofii Stary rok kończymy debatą o nowoczesności w wydaniu Jana Jakuba Rousseau


Stary rok kończymy debatą o nowoczesności w wydaniu Jana Jakuba Rousseau

    Zapraszamy na filozoficzną debatę: "Rousseau, oświecenie, nowoczesność" wokół książki Pawła Pieniążka pt. „Jednostka, zło, historia w myśli Rousseau. Perspektywa nowoczesności: między eksperymentem a marzeniem” (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2022).

Debata odbędzie sie w poniedziałek, 19 grudnia 2022 r. godz. 17:00 w trybie online.

Wydarzenie rozpocznie wprowadzenie p. dr hab. Paweł Pieniążek, prof. UŁ, a po nim swoje uwagi i refleksje przedstawią: prof. Jacek Migasiński (UW): "Jan Jakub Rousseau - różne modalności nowoczesności", dr hab. Marta Baranowska, prof. UMK: "W poszukiwaniu utraconego czasu i wspólnoty politycznej", prof. Henryk Benisz (UO): "Tragiczna pedagogia J.-J.Rousseau", dr hab. Michał Kruszelnicki prof. DSW: "Rousseau okiem Pawła Pieniążka. Czy 'porażka' emancypacji i 'załamanie Dzieła'?".  Debatę zorganizowała i poprowadzi dr Magdalena Kozak z Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie. 

Książka prof. Pawła Pieniążka ukazuje Rousseau jako myśliciela, który wykracza poza oświecenie i otwiera je na nowoczesność, zarówno w planie krytycznej diagnozy, jak i projektów emancypacyjnych. Autor pokazuje jednak nie tylko to, że same te projekty podlegają diagnozowanej przez Rousseau dialektyce oświecenia, ale i że porażkę tę Rousseau rozpoznaje. Rozpoznanie to odpowiada za ewolucję jego myśli – porzucenie projektów teoretycznych na rzecz zwrotu ku naturze – jak również, że Rousseau traktował je jako eksperyment.