Studia stacjonarne, czy zaoczne?

Wielu kandydatów na studia zastanawia się, który tryb studiowania wybrać. Obie opcje mają swoje wady i zalety, a wszystko ostatecznie zależy od indywidualnej sytuacji przyszłego studenta. Poniżej postaramy się prześledzić najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę rozpatrując, czy lepiej studiować zaocznie, czy stacjonarnie, w trybie dziennym.

W głowie kandydata rozpatrującego obie opcje pojawiają się zwykle pytania: czym różnią się studia stacjonarne od studiów zaocznych? Które studia lepiej kształcą? Która z form studiowania będzie wygodniejsza w mojej sytuacji?

Czym różnią się studia stacjonarne od studiów zaocznych?

Najważniejsza różnica między obiema opcjami studiowania związana jest z finansami. Studia stacjonarne są bezpłatne. Zwane są czasami też dziennymi, ze względu na to, że zajęcia na nich odbywają się w ciągu tygodnia – od poniedziałku do piątku (ale nie w każdy z tych dni będziemy mieli wyznaczone ćwiczenia/laboratoria/wykłady). Jest to kolejna różnica między studiami zaocznymi, a stacjonarnymi. Studia zaoczne są płatne, a zajęcia odbywają się wyłącznie w weekendy. W przeważającej większości ofert uczelni w Polsce: w weekendy.

Łączenie pracy ze studiami dziennymi i zaocznymi – jak to wygląda?

Osoby, które chcą połączyć studiowanie na studiach stacjonarnych z pracą zwykle zmagają się z problemem „okienek” na kierunkach mocno obleganych. Na tychże właśnie nie można też najczęściej liczyć na to, że wszystkie zajęcia zamkną się w godzinach przedpołudniowych. Gdy liczebność rocznika jest wysoka, wówczas zajęcia na studiach dziennych można kończyć niekiedy nawet o godzinie 20:00. Nieregularny rozkład tygodniowy jest problemem nie tylko wtedy, gdy chcemy podjąć pracę w pełnym wymiarze czasowym, ale także wtedy, gdy interesuje nas dorywcze zajęcie zarobkowe. Zdecydowanie lepiej wygląda to na studiach zaocznych. Tutaj jesteśmy pewni, że zajęć w środku tygodnia nigdy nie będzie. Tak zwane zjazdy odbywają się raz na dwa tygodnie. Weekendy, w których odbywają się zajęcia, są zwykle w życiu typowego studenta zaocznego „wyjęte z życia”, ze względu na to, że spędza on cały dzień na uczelni.

Studia stacjonarne, a zaoczne – czy istnieje różnica w poziomie nauczania?

Kolejna, bardzo ważna różnica między studiami zaocznymi a studiami stacjonarnymi polega na sposobie uczenia się. Studia zaoczne wymagają większej samodzielności i samozaparcia niż studia stacjonarne dzienne. Dwa weekendy w miesiącu nie wystarczają na to, aby odbyć tyle rozmów, dyskusji i ćwiczeń w grupie, jak na studiach dziennych. Prowadzący zajęcia na studiach zaocznych jedynie sygnalizują problemy i zagadnienia, którym student powinien zająć się samodzielnie. Dla wielu studentów jest to najważniejszy wyznacznik w wyborze między studiami zaocznymi a studiami stacjonarnymi. Dotyczy to szczególnie takich kierunków, jak dziennikarstwo, pedagogika Kraków, czy filozofia. Z drugiej strony, nie należy poczytywać takiego sposobu studiowania jako gorszego niż tego odbywającego się w trybie stacjonarnym. Ilość materiału, z którym należy się zapoznać na studiach zaocznych, nie odbiega od tej ilości, która dotyczy studentów stacjonarnych.

Podsumowanie

Jak widać, oba sposoby studiowania mają swoje wady i zalety. Studia zaoczne pozwalają na zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego już od pierwszych lat pobierania nauki. Z drugiej strony, są one płatne i wymagają od kandydata samozaparcia w zdobywaniu wiedzy w domowych warunkach. Dodatkowo, studia zaoczne, według wielu opinii studentów, odbierają możliwość obcowania z innymi studentami, przebywania w bibliotece i integrowania się na zajęciach. Dodatkowo, odbierają niektóre weekendy – tak cenne, gdy jednocześnie pracujemy zawodowo w trakcie tygodnia. Zdecydowanie się na studia stacjonarne natomiast determinuje nasz styl życia na kilka lat. Wykluczają zwykle podjęcie pracy na pełen etat i zmuszają nas niejako do przyjęcia jednoznacznego studenckiego trybu życia. Jest to ogromna zaleta dla tych kandydatów, którzy chcą podjąć studia w Krakowie i korzystać z uroków tego miasta. Kwestia, które z tych wad i zalet obu rodzajów studiów zależy od tego, jakie są nasze plany, założenia, indywidualne uwarunkowania oraz sytuacja życiowa. Jakkolwiek wybierzecie, życzymy Wam satysfakcji ze studiowania!