Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Studia stacjonarne, czy zaoczne? Który tryb studiowania wybrać?


14.07.2021

Studia stacjonarne, czy zaoczne? Który tryb studiowania wybrać?


 

Wielu kandydatów na studia zastanawia się, który tryb studiowania wybrać. Obie opcje mają swoje wady i zalety, a wszystko ostatecznie zależy od indywidualnej sytuacji przyszłego studenta. Poniżej postaramy się prześledzić najważniejsze czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę rozpatrując, czy lepiej studiować zaocznie, czy stacjonarnie, w trybie dziennym.

W głowie kandydata rozpatrującego obie opcje pojawiają się zwykle pytania: czym różnią się studia stacjonarne od studiów zaocznych? Które studia lepiej kształcą? Która z form studiowania będzie wygodniejsza w mojej sytuacji?

Czym różnią się studia stacjonarne od studiów zaocznych?

Najważniejsza różnica między obiema opcjami studiowania związana jest z finansami. Studia stacjonarne są bezpłatne. Zwane są czasami też dziennymi, ze względu na to, że zajęcia na nich odbywają się w ciągu tygodnia – od poniedziałku do piątku (ale nie w każdy z tych dni będziemy mieli wyznaczone ćwiczenia/laboratoria/wykłady). Jest to kolejna różnica między studiami zaocznymi, a stacjonarnymi. Studia zaoczne są płatne, a zajęcia odbywają się wyłącznie w weekendy. W przeważającej większości ofert uczelni w Polsce: w weekendy.

Łączenie pracy ze studiami dziennymi i zaocznymi – jak to wygląda?

Osoby, które chcą połączyć studiowanie na studiach stacjonarnych z pracą zwykle zmagają się z problemem „okienek” na kierunkach mocno obleganych. Na tychże właśnie nie można też najczęściej liczyć na to, że wszystkie zajęcia zamkną się w godzinach przedpołudniowych. Gdy liczebność rocznika jest wysoka, wówczas zajęcia na studiach dziennych można kończyć niekiedy nawet o godzinie 20:00. Nieregularny rozkład tygodniowy jest problemem nie tylko wtedy, gdy chcemy podjąć pracę w pełnym wymiarze czasowym, ale także wtedy, gdy interesuje nas dorywcze zajęcie zarobkowe. Zdecydowanie lepiej wygląda to na studiach zaocznych. Tutaj jesteśmy pewni, że zajęć w środku tygodnia nigdy nie będzie. Tak zwane zjazdy odbywają się raz na dwa tygodnie. Weekendy, w których odbywają się zajęcia, są zwykle w życiu typowego studenta zaocznego „wyjęte z życia”, ze względu na to, że spędza on cały dzień na uczelni.

Studia stacjonarne, a zaoczne – czy istnieje różnica w poziomie nauczania?

Kolejna, bardzo ważna różnica między studiami zaocznymi a studiami stacjonarnymi polega na sposobie uczenia się. Studia zaoczne wymagają większej samodzielności i samozaparcia niż studia stacjonarne dzienne. Dwa weekendy w miesiącu nie wystarczają na to, aby odbyć tyle rozmów, dyskusji i ćwiczeń w grupie, jak na studiach dziennych. Prowadzący zajęcia na studiach zaocznych jedynie sygnalizują problemy i zagadnienia, którym student powinien zająć się samodzielnie. Dla wielu studentów jest to najważniejszy wyznacznik w wyborze między studiami zaocznymi a studiami stacjonarnymi. Dotyczy to szczególnie takich kierunków, jak dziennikarstwo, pedagogika Kraków, czy filozofia. Z drugiej strony, nie należy poczytywać takiego sposobu studiowania jako gorszego niż tego odbywającego się w trybie stacjonarnym. Ilość materiału, z którym należy się zapoznać na studiach zaocznych, nie odbiega od tej ilości, która dotyczy studentów stacjonarnych.

Podsumowanie

Jak widać, oba sposoby studiowania mają swoje wady i zalety. Studia zaoczne pozwalają na zdobywanie cennego doświadczenia zawodowego już od pierwszych lat pobierania nauki. Z drugiej strony, są one płatne i wymagają od kandydata samozaparcia w zdobywaniu wiedzy w domowych warunkach. Dodatkowo, studia zaoczne, według wielu opinii studentów, odbierają możliwość obcowania z innymi studentami, przebywania w bibliotece i integrowania się na zajęciach. Dodatkowo, odbierają niektóre weekendy – tak cenne, gdy jednocześnie pracujemy zawodowo w trakcie tygodnia. Zdecydowanie się na studia stacjonarne natomiast determinuje nasz styl życia na kilka lat. Wykluczają zwykle podjęcie pracy na pełen etat i zmuszają nas niejako do przyjęcia jednoznacznego studenckiego trybu życia. Jest to ogromna zaleta dla tych kandydatów, którzy chcą podjąć studia w Krakowie i korzystać z uroków tego miasta. Kwestia, które z tych wad i zalet obu rodzajów studiów zależy od tego, jakie są nasze plany, założenia, indywidualne uwarunkowania oraz sytuacja życiowa. Jakkolwiek wybierzecie, życzymy Wam satysfakcji ze studiowania!