Estetyki i Wiedzy o Sztuce

Kierownik: dr hab. Beata Bigaj-Zwonek, prof. AIK


beata.bigaj-zwonek@ignatianum.edu.pl

Dyżur: czwartek 10:00-11:00

Pokój 107

  

WYKŁADOWCA

Dzień i godzina

Prof. dr hab. Paweł Taranczewski

pawel.taranczewski@ignatianum.edu.pl

 

Dr Bożena Prochwicz-Studnicka

bozena.prochwicz-studnicka@ignatianum.edu.pl

 

wtorek, godz. 13.00-14.00
pok. 522

Dr Barbara Hryszko

barbara.hryszko@ignatianum.edu.pl

 czwartek, godz.13.00 - 13.45

pok. 522

Mgr Magda Studnicka

magda.studnicka@ignatianum.edu.pl

czwartek, godz.15.00-16.00

pok. 522

 
Opis Katedry:
Celem Katedry jest poszerzanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu estetyki oraz sztuk wizualnych: ich historii, współczesności, praktyki i teorii, także w kontekście wzajemnych relacji i miejsca w kulturze powszechnej. W Katedrze podejmowane są badania zespołowe i indywidualne związane z obecnością w kulturze myśli artystycznej i estetycznej, oceną dorobku artystycznego, z ustaleniem warunków rozwoju sztuki, w tym rolą dialogu międzykulturowego, a także aktualnymi zagadnieniami i dyskursami współczesnej kultury. Katedra wspiera rozwój Uczelni w obszarze badań, współpracuje z młodą kadrą naukową, działa na rzecz animacji życia akademickiego.

Kierownik katedry:
Dr hab. Beata Bigaj-Zwonek, prof. AIK
beata.bigaj@ignatianum.edu.pl
Zainteresowania badawcze: sztuka plastyczna – teoria i praktyka, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa i grafiki; w tym zagadnienia: procesu twórczego, ekspresji i kompozycji dzieła sztuki, sztuki figuratywnej, zaangażowanej, warunków rozwoju sztuki współczesnej.
Działania artystyczne: dorobek twórczy w zakresie malarstwa i grafiki.

Członkowie katedry:
Prof. Paweł Taranczewski
pawel.taranczewski@ignatianum.edu.pl
Zainteresowania badawcze: estetyka, filozofia, historia sztuki, wiedza o sztuce.
Działania artystyczne: dorobek twórczy w zakresie malarstwa i rysunku.
Prof. Paweł Taranczewski w latach 1957–1963 studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u Wacława Taranczewskiego a w latach 1967–71 filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim u Władysława Strożewskiego, u którego doktoryzował się w 1988. W 1977 mianowany profesorem malarstwa. Od 1966 należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 1972 do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Miał liczne wystawy indywidualne, brał udział w zbiorowych. Jest autorem książek o sztuce, z zakresu estetyki, publikował np. w „Kwartalniku Filozoficznym”, „Dekadzie Literackiej”, „Odrze”, „Tygodniku Powszechnym”, „Znaku”.

Dr Barbara Hryszko
barbara.hryszko@ignatianum.edu.pl
Zainteresowania badawcze: historia sztuki, malarstwo francuskie XVII i XVIII wieku, ikonografia religijna i mitologiczna, szczególnie Metamorfoz Owidiusza. Członkini Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Renaissance Society of America, College Art Association of America, stypendystka m.in. Rządu Francuskiego – Ambasady Francji w Polsce, The Ryoichi Sasakawa Young Leaders Fellowship Found at Jagiellonian University (SYLFF), Samuel H. Kress Foundation International Travel Grant. Organizatorka sesji Metamorfozy Owidiusza w sztuce XVII wieku na Dorocznym Spotkaniu RSA w Bostonie w 2016 roku. Brała udział w konferencjach organizowanych m.in. przez Humboldt-Universität w Berlinie (2015), National University of Ireland w Maynooth (2016), Princeton University i Centre International de Rencontres sur le XVIIe siècle (2018), the 107th CAA Annual Conference in New York City (2019), Toronto, The 65th Annual Meeting of the RSA (2019). Autorka monografii Le Peintre du Roi. Aleksander Ubeleski (1649/1651–1718) oraz artykułów w „Artibus et Historiae”, „Barok”, „Estetyka i Krytyka”, „Rocznik Historii Sztuki”, „Source: Notes in the History of Art”. https://ignatianum1.academia.edu/BarbaraHryszko

Dr Bożena Prochwicz-Studnicka
bozena.prochwicz-studnicka@ignatianum.edu.pl
Zainteresowania badawcze: kultura arabska w perspektywie teorii piśmienności, prawne aspekty klasycznej kultury islamu, krajobraz kulturowy tradycyjnego miasta arabsko-muzułmańskiego, doktryna islamu w świetle komentarzy do Koranu.

Mgr Magda Studnicka
magda.studnicka@ignatianum.edu.pl
Zainteresowania badawcze: Sztuka obszarów niemieckojęzycznych, historia designu, historia mody i ubioru, sztuka multimedialna.