Logopedia
W roku akademickim 2025/2026 Logopedia na Uniwersytecie Ignatianum będzie realizowana w 3 formach, jako:
-
5-letnie jednolite studia magisterskie,
-
2-letnie studia II stopnia na podbudowie licencjatu z logopedii – Logopedia z komunikacją społeczną (ostatni rok rekrutacji),
-
4-semestralne studia podyplomowe.
Absolwent logopedii (wszystkich w/w form kształcenia) uzyskuje gruntowne przygotowanie teoretyczne i praktyczne do prowadzenia diagnozy i terapii osób z szerokim wachlarzem zaburzeń komunikacyjnych i językowych, w tym mowy oraz podejmowania działań profilaktycznych w zakresie wad i zaburzeń mowy u pacjentów w przedziale wiekowym od małego dziecka (wczesna interwencja terapeutyczna) po seniora (gerontologopedia). Ponadto, z uwagi na specyfikę treści programowych, zyskuje gruntowną znajomość charakterystyki poszczególnych niepełnosprawności (w tym zwłaszcza słuchowej, intelektualnej, ze spektrum autyzmu oraz o charakterze sprzężonym), co pogłębia jego kompetencje związane z pracą z pacjentem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Absolwent studiów logopedycznych uzyskuje uprawnienia i posiada pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu logopedy i nauczyciela logopedy, w zakresie profilaktyki, diagnozy i terapii zaburzeń kompetencji językowej i komunikacyjnej człowieka na różnych etapach rozwoju. Absolwenci mogą być zatrudnieni:
-
w placówkach edukacyjno-wychowawczych przedszkolnych i szkolnych kształcenia ogólnodostępnego, integracyjnego i specjalnego,
-
w poradniach psychologiczno – pedagogicznych,
-
w ośrodkach wczesnego wspomagana rozwoju,
-
w placówkach ochrony zdrowia różnego typu,
-
w placówkach kulturalnych i innych zatrudniających osoby zawodowo posługujące się głosem (np. rozgłośnie radiowe),
-
w prywatnych centrach terapii oraz mogą samodzielnie prowadzić prywatne gabinety logopedyczne.
ZAPRASZAMY DO KOŁA NAUKOWEGO LOGOPEDÓW UIK:
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH <---- sprawdź
REKRUTACJA <---- sprawdź
DOFINANSOWANIE:
Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania do 85 % za każdy semestr studiów podyplomowych na kierunkach priorytetowych m.in. na kierunku Logopedia zgodnie z zapisami aktualnie obowiązującego Zarządzenia nr 614/2018 Prezydenta Miasta Krakowa z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie planu dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2018 roku oraz określenia zasad przyznawania dofinansowania nauczycielom zatrudnionym w szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków.
Dofinansowanie kształcenia obowiązuje nauczycieli ze szkół i placówek, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Kraków.
Więcej informacji na stronie Portalu Edukacyjnego Miasta Krakowa – zakładka DOKUMENTY – folder SPRAWY NAUCZYCIELI.
https://portaledukacyjny.krakow.pl/start/196586,artykul,sprawy_nauczycieli.html