Strona główna Wydział Filozoficzny Studia Studia I stopnia i jednolite magisterskie Instytut Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa
Instytut Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa
Poznaj i naucz się rozumieć otaczający Cię świat!
Kultura to przyszłość – bądź jej częścią!
Studia kulturoznawcze to nie tylko nauka o przeszłości i teraźniejszości kultury, ale także tworzenie jej przyszłości! Jeśli interesujesz się mediami, sztuką, nowymi technologiami i ich wpływem na społeczeństwo, to ten kierunek jest dla Ciebie. Dzięki niemu rozwiniesz umiejętności niezbędne w dynamicznym środowisku zawodowym, nauczysz się dobrej organizacji zadań, krytycznego myślenia, efektywnej komunikacji oraz pracy zespołowej. Rozwijaj swoją kreatywność i dołącz do grona osób, które aktywnie kształtują współczesny świat kultury.
Dlaczego warto?
· Solidne wykształcenie humanistyczne, czyli lepsze rozumienie człowieka i społeczeństwa, kultury i historii oraz jasne i precyzyjne formułowanie myśli
· Rozwój kompetencji przyszłości, które pomogą odnaleźć się zarówno w instytucjach kultury, jak i w kreatywnych sektorach gospodarki cyfrowej
· W pełni wyposażona pracownia sztuk wizualnych
· Dysponujemy także przestrzenią wystawienniczą
· Nowoczesne zaplecze technologiczne w postaci profesjonalnie wyposażonego studia radiowego i telewizyjnego
· W programie studiów twórcze warsztaty multimedialne, które pozwolą poznać nowoczesne narzędzia do produkcji treści, takie jak wideo, podcasty, animacje czy projekty interaktywne, co umożliwi ekspresję w cyfrowej przestrzeni kultury
· Akademickie radio Stacja 4 – otwarte na twoją wizję i pomysły
· Część zajęć prowadzimy w trybie hybrydowym: część - online, a część - stacjonarnie, w siedzibie uczelni.
Oferowane ścieżki kształcenia:
- Cyberkultura i media
- Kultura kreatywna: sztuka, dziedzictwo i media
Absolwenci kulturoznawstwa mają szerokie spektrum możliwości zatrudnienia. Czekają na nich miejsca pracy w samorządowych jednostkach organizacyjnych, prowadzących działalność kulturalną i edukacyjną, takich jak świetlice, domy i centra kultury, agencje koncertowe, muzea, i galerie oraz inne instytucje kultury. Mogą także połączyć swoją karierę zawodową z pracą w instytucjach pozarządowych: stowarzyszeniach i fundacjach, organizacjach pożytku publicznego. Mogą tam pełnić funkcje ekspertów, specjalistów czy event managerów.
W dzisiejszych realiach rynkowych kulturoznawcy mogą także postawić na własny biznes, zakładając agencje interaktywne i firmy szkoleniowe. Przygotowani są również do działalności w obszarze handlu i doradztwa w zakresie dóbr kultury.
Zainwestuj w swoją przyszłość!
Zacznij swoją przygodę z turystyką XXI wieku!
Dołącz do grona przyszłych organizatorów turystyki, którzy odkrywają świat i dbają o jego przyszłość!
Dlaczego warto?
· ponieważ turystyka jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki na świecie, wzrost liczby podróży i zmieniające się preferencje turystów otwierają szerokie możliwości zawodowe; obecnie w branży turystycznej pracuje już co dziesiąta osoba na Ziemi;
· ponieważ w dobie cyfryzacji i rosnącej świadomości ekologicznej branża turystyczna przechodzi istotne zmiany, wykorzystując innowacyjne technologie i dostosowując się do potrzeb współczesnych podróżnych, którzy oczekują zrównoważonych i odpowiedzialnych doświadczeń, które wymagają zawodowego zaangażowania wykształconych młodych ludzi.
· ponieważ to studia licencjackie (studia pierwszego stopnia) umożliwiające zdobywanie dalszego wykształcenia na studiach magisterskich (studiach drugiego stopnia).
Jaki profil studiów proponujemy?
- praktyczny
Co to oznacza?
- program kształcenia, który łączy wiedzę i umiejętności z różnych dyscyplin naukowych, dzięki czemu zdobędziesz kompetencje z zakresu turystyki cyfrowej, biznesowej, turystyki kwalifikowanej, poznasz kulturowy kontekst rozwoju współczesnej branży turystycznej, dowiesz się, jak zarządzać turystyką, również w sytuacjach kryzysowych, jak animować czas wolny i jak tworzyć spersonalizowane doświadczenia turystyczne, a także wdrażać strategię zrównoważonego rozwoju.
- program kształcenia, który obejmuje nie tylko zajęcia terenowe i liczne praktyki w firmach związanych z branżą turystyczną i rekreacyjną, ale integruje wiedzę teoretyczną z jej aspektami praktycznymi, co pozwoli Ci zyskać nowoczesne narzędzia do tworzenia przyszłościowej kariery w branży turystycznej. A może chcesz założyć własną firmę? – nasz program wspiera przedsiębiorczość i innowacyjność, dając Ci niezbędne umiejętności do realizacji własnych pomysłów.
Jak zbudowany jest program studiów?
· modułowo
Co to oznacza?
program obejmuje kilka modułów, grupujących różne typy zajęć, wśród których są moduły jednakowe dla wszystkich oraz takie, nazywane modułami ścieżek, które możesz wybrać w zależności od tego, w jakim obszarze branży turystycznej i rekreacyjnej widzisz swoją przyszłość. Wyboru tego dokonujesz w czasie drugiego semestru studiów, a zajęcia w ramach ścieżek rozpoczynają się od trzeciego semestru studiów.
Jakie moduły ścieżek proponujemy?
· Turystyka cyfrowa i zrównoważona – nasza nowa propozycja kształcenia
Wprowadziliśmy ją, ponieważ turystyka cyfrowa to obszar, który współcześnie szczególnie dynamicznie się rozwija, a firmy turystyczne coraz częściej szukają specjalistów posiadających kompetencje w zakresie zarówno technologii, jak i zrównoważonego rozwoju. Po ukończeniu tej ścieżki będziesz gotowy do pracy w turystyce online, tworzeniu, organizowaniu i zarządzaniu innowacyjnymi produktami turystycznymi, ekoturystyką, turystyką wrażliwą i animacją kultury. Zdobędziesz również umiejętności, pozwalające na zajmowanie się doradztwem dla podmiotów turystycznych dążących do wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju.
· Turystyka biznesowa i kwalifikowana – stale obecna w programie kształcenia
Oferujemy ją od lat ze względu na rolę, jaką turystyka biznesowa odgrywa na rynku turystycznym w kontekście globalnych trendów gospodarczych. Wybierając tę ścieżkę zdobędziesz kompetencje pomocne w organizowaniu i zarządzaniu różnorodnymi wydarzeniami i eventami, tworzenia specjalistycznych ofert turystycznych oraz komunikowaniu się w środowisku biznesowym, również międzynarodowym. Zdobędziesz również umiejętności związane z organizowaniem i obsługą ofert związanych z turystyką kwalifikowaną i różnymi formami aktywnego wypoczynku.
Twoja przyszłość w mediach!
Studiuj nowocześnie, pracuj profesjonalnie!
W świecie, gdzie media społecznościowe i technologie zmieniają oblicze dziennikarstwa, kluczowe stają się nowoczesne kompetencje, szybka adaptacja i kreatywność. Uniwersytet Ignatianum w Krakowie wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, oferując innowacyjny program studiów I stopnia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
Dlaczego warto?
· Profil praktyczny i humanistyczne fundamenty – łączymy solidną wiedzę teoretyczną z praktycznym warsztatem dziennikarskim.
· Nowoczesne zaplecze technologiczne – do Twojej dyspozycji profesjonalnie wyposażone studio radiowe i telewizyjne
· Akademickie radio Stacja 4 – otwarte na twoją wizję i pomysły
· Przygotowanie do dynamicznego rynku pracy – nauczymy Cię pracy w mediach tradycyjnych, cyfrowych i społecznościowych.
· Specjalizacje dostosowane do współczesnych wyzwań – poznasz najnowsze narzędzia komunikacji i technologii medialnych.
Twoja przyszłość zaczyna się tutaj!
Ścieżki kształcenia:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie, to studia o profilu praktycznym ukierunkowane humanistycznie, w których akcent został położony na wypracowanie profesjonalnego warsztatu dziennikarskiego. Ich celem jest wykształcenie u studentów zespołu wiedzy, umiejętności zawodowych i kompetencji społecznych, dzięki którym absolwent dziennikarstwa Uniwerrsytetu Ignatianum będzie przygotowany do wykonywania zawodu dziennikarza.
Jako absolwent kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:
- poznasz różne rodzaje dziennikarstwa: m.in. dziennikarstwo polityczne, sportowe, śledcze, kulturalne, gospodarcze
- nauczysz się rozpoznawać fake newsy i odpowiednio na nie reagować, by nie poddać się manipulacji
- poznasz tajniki pracy rzecznika prasowego, np. przedsiębiorstwa, instytucji państwowej, organizacji pozarządowej
- nauczysz się przygotowywać materiały i kampanie PR-owe
- poznasz najważniejsze media polskie i zagraniczne, ich historię i znaczenie na współcześnie funkcjonującym rynku
- zdobędziesz wiedzę w zakresie prawa i etyki dziennikarskiej, umożliwiające sprawne funkcjonowanie w zawodzie
- uzyskasz wiedzę ogólną pozwalającą na rozumienie otaczającego świata i procesów w nim zachodzących oraz na aktywne uczestnictwo w rozmaitych obszarach życia publicznego
- otrzymasz narzędzia, które przygotują cię do działalności w konkurencyjnym środowisku mediów i komunikacji
Możliwa kariera zawodowa:
Jako absolwent możesz podjąć pracę:
- w redakcjach internetowych dowolnych mediów: radia, telewizji, prasy; w portalach internetowych i platformach cyfrowych, ogólnokrajowych i lokalnych
- w agencjach informacyjnych
- w agencjach PR-owych oraz w dziale promocji firm i instytucji
- w sferze komunikacji społecznej, jako rzecznik lub PR manager
- jako doradca do spraw mediów